Osrodek Jestem
  • Strona głowna
  • Nasz zespol
  • Oferta
  • Kiedy po pomoc
  • Wasze pytania
  • Aktualnosci
  • Kontakt
––––––––––––––––––––––––––
Kiedy po pomoc?
––––––––––––––––––––––––––
Pierwsze spotkanie
––––––––––––––––––––––––––
Co to jest psychoterapia?
––––––––––––––––––––––––––
Obszary pomagania:
––––––––––––––––––––––––––
·    Depresja
·    Zaburzenia lękowe, nerwica
·    Bezsenność
·    Problemy w związkach
·    Zaburzenia odżywiania
·    Złość, agresja
·    Wypalenie zawodowe
·    Żałoba
·    Relacja rodzic - dziecko

Wypalenie zawodowe

Kiedy źródłem permanentnego stresu jest praca, przeciążenie obowiązkami, poczucie przygniatającej odpowiedzialności – zapewne są to objawy wypalenia zawodowego. Skutkuje ono brakiem motywacji do pracy, niechęcią i poczuciem przymusu w działaniach, uprzednio wykonywanych z radością i pasją.

Najczęściej problem wypalenia dotyczy osób, których praca czy funkcje są szczególnie stresogenne: osoby pełniące funkcje kierownicze, zawody wymagające intensywnych kontaktów z ludźmi. Często objawy dotyczą nauczycieli, trenerów, pedagogów, pielęgniarki, lekarzy, handlowców, psychologów, konsultantów doradztwa personalnego.

Typowymi objawami wypalenia zawodowego są: apatia, obniżenie nastroju, ustawiczne zmęczenie psychiczne lub fizyczne mimo wystarczającego snu, brak energii, entuzjazmu, zatracenie pasji zawodowej. Wzrasta natomiast przekonanie o bezsensowności wykonywanego zawodu, znudzenie, monotonia. Następuje zatrzymanie rozwoju zawodowego i osobowego, wycofanie się z życia społecznego i towarzystwa.

Pojawia się myślenie o zmarnowaniu własnych zdolności i celu życia. Wobec współpracowników narasta złość i irytacja, agresja i płaczliwość, powtarzają się sytuacje konfliktowe i chęć porzucenia pracy, ucieczki. Jeśli rozpoznajesz u siebie choć dwa z tych objawów i wiążesz ich pojawienie się z pracą, prawdopodobnie doświadczasz wypalenia zawodowego.

Objawy wypalenia zawodowego, początkowo dotyczące aspektu zawodowego, powoli przenoszą się na wszystkie pozostałe obszary funkcjonowania w życiu.

Aby zapobiegać wypaleniu zawodowemu ważne jest podejmowanie pracy zgodnej ze zdobytą wiedzą i umiejętnościami, a przynajmniej zainteresowaniami. Konieczny jest również rozwój osobowości, zdolność do adekwatnej samooceny i obiektywnej oceny rzeczywistości. Liczy się także wsparcie bliskich. Niezbędna jest umiejętność mówienia „nie” oraz radzenia sobie ze stresem; umiejętność postrzegania sytuacji trudnych jako wyzwań, a nie zagrożeń i porażek.

Osoby dotknięte objawami wypalenia zawodowego zapraszamy na konsultacje i psychoterapie – Warszawa, ośrodek JESTEM.

powrót >>>
© 2014 Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego JESTEM. Tel: 22 37 811 37, ul. Krucza 51 lok. 103, IV piętro, email:kontakt@osrodekjestem.pl
Powered by Create your own unique website with customizable templates.